Poliüretan Zemin Kaplama

Poliüretan Nedir?

Poliüretan; üretimi çok eski zamanlara dayanan ve günümüzde bir çok ürünün ana maddesi olarak kullanılmaya devam eden kaliteli ve uzun ömürlü bir üründür. Polimerik olarak sentezlenen poliüretan, otomotiv sektöründen savunma sanayisine, endüstriyel ürün sektörlerinden gıda ve ambalaj sektörlerine kadar bir çok alanda tercih edilebilmektedir. Ayrıca konumuz olan zemin kaplama sistemlerinde de ayrıca önemli ölçüde tercih edilebilmektedir. Sağlam ve aşınmaz yapısı ile kullanıcılarına hem ekonomik, hem de uzun ömürlü bir kullanım seçeneği sunmaktadır.

Poliüretan Zemin Kaplama Nasıl Yapılır?

Epoksi zemin sistemlere göre daha mat görünümde olan ancak parlak olarak üretimi için üzerine cila katmanı ile muamele edilebilen bir yapıdadır. Ağır ve anlık yüke maruz kalması amaçlanan zeminler için kullanılmaktadır. Özellikle fabrikalarda, spor salonlarında, poligonlarda sbr ile birlikte, sabunma sanayisinde ve depolarda tercih edilmektedir. Beton katman veya metal katmanlar üzerinde kullanılabilir. Poliüretan zemin kaplama sistemleri uygulanırken; ilk olarak astar yapıştırıcı kat ile zemin ve poliüretan katman arasında sağlam bir yapı elde edilir. Sonrasında arakat yapı ile zemin üzerindeki pürüzler, kusurlar giderilerek son kat poliüretan katman zemine uygulanır. Parlaklık için cila katmanı da son uygulama olarak yapılabilmektedir.

Poliüretan zemin uygulaması yapılmadan önce, uygulama zemininin nem oranı, eğitimli yapısı, yüzeyin pürüzlülük oranı, derz ve çatlak yapısı kontrol edilmelidir. Beton nem oranı %8 ve üzerinde ise betonun kuruması beklenmeli veya kurutma işlemi uygulanmalıdır. Zemin üzerindeki pürüzler, beton silim makineleri aracılığı ile (blastract veya muadillleri) giderilmelidir. Varsa eğimler giderilmelidir. Zeminin derzleri varsa, uygun derz dolguları ile kapatılmalı ve betonla bütünleşik hale gelmelidir. Çatlaklar giderilmeli ve poliüretan uygulamasından önce çatlakların büyümemesi için astar kat ile ilk katman uygulaması yapılmalıdır.
Call Now ButtonHEMEN ARA BİLGİ AL!