Beton Silim ve Parlatma

Beton Silimi Nedir?

Zamanla betonlarda meydana gelen deformasyonlar, kırılmalar, çatlaklar ve daha birçok durumun yok edilmesi için beton yüzey üzerinde gezdirilen makineler aracılığı ile beton silimi yapılır. Betonun tekrar rahatça kullanımı için silinmesi uzun yıllardır bilinen bir yöntemdir. Bu yönteme ek olarak betonun sadece silinmekle kalmayıp, parlak bir yapı halini alması için beton parlatma işlemi de yapılabilmektedir. Maliyet açısından ucuz olan ve her zaman kullanılan beton üzerine silikat malzemelerle uygulanan parlatma işlemi ile mekanınız çok daha güzel ve kullanışlı hale gelebilmektedir.

Beton Silim ve Beton Parlatma Nasıl Yapılır?

Beton zemine silim yapılmadan önce zeminin incelenerek ne derece bir deformasyon halinde olduğunu belirlemek gerekir. Çatlaklar ve derzler varsa yok edilmelidir. Ayrıca kaç milimetrelik bir silim derinliği ile işlem yapılması gerektiği önceden saptanmalı ve zemin tamamen temiz hale getirilmelidir. Zemin temizlendikten sonra beton silim makineleri aracılığı ile silim gerçekleştirilir.

Silim işleminden sonra parlatma işlemine geçilecekse, zemin tekrar temizlenmelidir. Tozdan ve kirden arındırılan zemine özel ürünler ile ve parlatma makineleri ile muamele edilerek istenilen parlaklık ölçeğinde elmaslar ile bir veya birkaç kez uygulama yapılır. Beton mat, yarı mat veya parlak zemin olarak elde edilir. Daha yüksek parlaklık için parlatıcı makinenin elmas kalınlığı düşürülmeli ve kullanılan parlatıcı malzeme yoğunluğu artırılmalıdır. Kullanılan ürünler betona asla zarar vermeyen ve ilerleyen zamanlarda da betonu koruyucu görev üstlenen malzemelerdir.
Call Now ButtonHEMEN ARA BİLGİ AL!